VanEck Meme Coin Endeksini Başlattı: Bu Tokenler Var!

Spot Bitcoin ETF ihraççısı VanEck, yeni bir Meme Coin Endeksi başlattı. Şirket, bu hamlesiyle meme coin ekosistemine şeffaflık getirmeyi amaçlıyor. Kullanıcıların artık kendi meme coin’lerinin fiyatını, ATH ve ATL’sini takip etmesi mümkün. Bu, VanEck’in pazardaki etkisini derinleştirmek için geliştirdiği ürünlerden biri.

VanEck’ten yeni bir kripto para hamlesi: Meme Coin Endeksi!

VanEck’in Dijital Varlık Araştırma Başkanı Matthew Sigel’in paylaşılan bir ekran görüntüsüne göre, Marketvector Meme Coin Endeksi (MEMECOIN), en büyük meme coin’lerin performansını izleyen değiştirilmiş bir piyasa değeri ağırlıklı endeks. Bu grafikte en büyük meme coin’lerden yalnızca altısı yer alacak. Ayrıca, bileşen ağırlıkları %30 ile sınırlı olacak. Endeks izleyicisine giren meme coin’ler aylık olarak gözden geçirilecek. Meme Coin Endeksinin izleyeceği metrikler arasında temel varlıkların fiyatı, Tüm Zamanların En Yüksek, Tüm Zamanların En Düşük ve belirli dönemlerde en yüksek/düşük değerleri yer alıyor.

Böyle bir platformla, kripto meraklılarının yatırımları hakkında daha bilinçli kararlar vermeleri muhtemel. Bu kripto traderları, ilgilendikleri meme coin’in oynaklığını tespit edebilir ve risklerini buna göre yönetebilirler. Bu, Dogwifhat gibi birkaç meme coin’in değer artışı yaşadığı bir zamanda daha önemli hale geliyor. Mevcut durumda endekste, Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB), Pepe Coin (PEPE), dogwifhat (WIF), Floki Inu (FLOKI) ve Bonk (BONK) yer alıyor.

WIF ve diğer meme coin’lerin fiyat performansı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, sadece birkaç gün önce, WIF fiyatı %21 artış gördü. Bununla birlikte, daha sonra kazançlarının önemli bir kısmını geri verdi. WIF, yazı sırasında günlük bazda %12,8 kayıpla 2,88 dolardan işlem görüyordu. Yükseliş hamlesined, meme coin’in piyasa değeri 3,35 milyar dolara ulaştı. WIF de dördüncü en büyük meme coin haline geldi. Bu sıralamayla, Solana merkezli Dogwifhat’ın VanEck’in Endeksinde yer alma olasılığı yüksek.

Şu anda kripto balina yatırımcılarının dikkatini çeken bir diğer meme coin ise Sealana. Bu meme coin’i tombul bir fok balığı temsil ediyor. Sealana’nın ön satışı sadece birkaç saat içinde 130.000 dolar sınırını geçti. Bu altcoinin, devam eden memecoin çılgınlığı nedeniyle bu performansı yaşamış olabileceğini belirtmek gerekir. Dolayısıyla bu, bir yatırımcının böyle bir kripto varlığı hakkında tarafsız karar vermesini riskli hale getiriyor. Meme coin piyasasının çılgınlık durumu, bu dijital varlıkların görünümünün gerçek bir resmini vermiyor. VanEck, yeni tanıtılan Memecoin Endeksi ile bu zorluğun üstesinden gelmeyi amaçlıyor. Aynı şekilde, kripto borsalarından yüksek düzeyde bir hesap verebilirlik gösterecek ve bu da manipülasyon durumunu azaltacaktır. Genel olarak bu, piyasa şeffaflığını sağlamaya yönelik bir yaklaşım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir