Seçil Erzan’ın yargılandığı davada tanık ifadesi alındı

Seçil Erzan’ın yargılandığı davada tanık ifadesi alındı. İstanbul TEM Büyükçekmece kesiminde, bulunduğu cezaevi aracının camına taş isabet etmesi nedeniyle başka bir araca nakledilen Seçil Erzan gecikmeli olarak Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirildi ve duruşma öğle saatlerinde yaklaşık 2 saat sonra başlayabildi.

İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava, salonu daha büyük olan 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu sanıklar Seçil Erzan ile Ali Yörük, jandarma eşliğinde mahkemeye getirildi. Duruşmada bazı tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları hazır bulundu.

ALİ YÖRÜK VE ATİLLA YÖRÜK’ÜN AVUKATLARI DOSYALARININ AYRILMASINI TALEP ETTİ

Duruşmada söz alan müşteki avukatları, olayın başından beri bankanın da bu işin içinde olduğunu düşündüklerini ileri sürerek, dosyanın, ‘bankacılık zimmeti’ suçundan görevsizlik kararı ile görevli mahkemeye gönderilmesini istedi. Sanıklar Ali Yörük ile Atilla Yörük’ün avukatı ise müvekkilleri yönünden dosyanın ayrılarak asliye ceza mahkemesine gönderilmesini talep etti.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Mahkeme, müşteki avukatlarının talebini, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca daha önce bu suç yönünden kovuşturmaya yer olmadığına yönelik karar bulunduğunu belirterek, dosyada görevsizlik kararı verilmesi istemini reddetti. Heyet, sanıklar Ali Yörül ile Atilla Yörük’ün avukatının talebini de reddetti.

SEÇİL ERZAN SAVUNMA YAPMADI

Mahkeme başkanı, Seçil Erzan’a dosyaya birleştirilen yeni iddianamelere ilişkin savunma yapıp yapmayacağını sordu. Erzan ise yeni iddianamelerin kendisine tebliğ edilmediğini, bu nedenle inceleyemediği gerekçesiyle daha sonra savunma yapacağını söyledi.

“BAŞARILI BİR BANKACI OLDUĞU İÇİN KENDİSİNE GÜVENDİM”

Duruşmada söz alan müştekilerden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Deniz Güzel, “Almanya’ya taşınmadan önce Seçil Erzan beni arayarak bu fondan bahsetti. Bu fona sadece bankada belli düzeydeki mevduata sahip kişilerin girebildiğini söyledi. Eski eşim de bu fonda olduğu ve geçmişe dayalı bir güven ilişkimiz olduğu için kabul ettim. Ve kendisine 125 bin dolar para gönderdim. Parayı Nazlı Can’a verdim çünkü Seçil Erzan, şube müdiresi olduğu için parayı kendisinin teslim alması halinde birtakım hukuki sorunlar oluşabileceğini söyledi. Konuyla ilgili 1 yıl sonra eski eşimle konuşabildik. Seçil’i daha önceden tanıyordum. Doktor olarak annesine birkaç defa baktım. Başarılı bir bankacı olduğu için kendisine güvendim. Nazlı Can’ı önceden tanıyordum. Seçil annesini bana getirdiğinde Nazlı Can da yanlarında olurdu” diye konuştu.

“İNCİ SEÇİL ERZAN’A PARA VERDİĞİNİ SEÇİL’İN ONU OYALADIĞINI SÖYLEDİ”

Tanık olarak dinlenen Denizbank’ın Avrupa Bölge Müdürü Sermin Tekin, “Seçil Erzan’ın birinci derece sicil amiriyim. 7 Nisan’da bir telefon aldım. Büyükdere şubemizde İnci Çeviker diye birinin Seçil Erzan’a ulaşmak istediğini ancak ulaşamadığını ve kendisinden şikayetçi olacağını söylediğini ilettiler. Ben de İnci hanımı yanıma göndermelerini istedim. İnci hanım yanıma geldiğinde, içeriye ’10 yıllık arkadaşım tarafından sırtımdan bıçaklandım’ diyerek girdi ve kötü durumdaydı. Ben de kendisini sakinleştirdikten sonra ne olduğunu anlatmasını söyledim. İnci hanım da Seçil Erzan’a para verdiğini ve Seçil’in onu sürekli oyaladığını, bu yüzden kendisini dolandırdığını düşünmeye başladığını söyledi” dedi. Tekin, devamında, Volkan Bahçekapılı ile bankada karşılaştığını ve kendisine neden geldiğini sorduğunu, Bahçekapılı’nın ise, “Merak etmeyin, Seçil ile ilgili şikayete gelmedik, elimizdeki belgeleri teyit etmeye geldik” dediğini anlattı. Duruşma 29 Mayıs Çarşamba gününe ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir